Veterinární ordinace MVDr. Libuše Štorková Dobříš

Informace

Ochrana osobních údajů - GDPR

Očkování

Očkování je pro Vaše zvíře spolehlivou ochranou proti mnoha infekčním onemocněním, která jsou mnohdy smrtelná. Proti některým se vakcinuje standardně a některé vakcíny jsou nad rámec standardu, z těch bych chtěla upozornit hlavně na vakcínu proti Lymské Borelióze a proti Tetanu.

Často se bohužel setkávám s tím, že vakcinace není provedena správně a není dodrženo vakcinační schéma. Taková vakcinace pak není účinná a zvíře nechrání. Pokud si nejste jisti jak je Vaše zvíře naočkované, přineste nám ukázat jeho očkovací průkaz.

Více o očkování psů a koček

 Kastrace feny

Při kastraci se odstraní vaječníky a děloha. Tím odstraníme zdroj vajíček i hormonů a fenka tak nemůže zabřeznout a také vůbec nehárá a není atraktivní pro psy.

Kastrace je nejvhodnějším řešením pro každou fenku, ad které nebudete v budoucnosti chtít štěňata. Ze zdravotního hlediska je to pro fenku velmi výhodné. Nehrozí jí pak už zánět dělohy tzv. pyometra, která je nejčastějším vážným onemocněním starších nekastrovaných fenek. Také je prokázáno, že kastrací se snižuje riziko výskytu nádorů mléčné žlázy. Jedná se o nejčastější nádory u fen. Čím se provede kastrace dříve, tím výrazněji se toto riziko snižuje. Pokud se kastrace provede ještě před prvním háráním - což je ideální čas, jedná se o snížení rizika až o 80%. Z dalších zdravotních výhod lze uvést například zamezení falešné březosti a všech rizik spojených s březostí, přerušováním březosti a porodem.

Nejčastějším negativním dopadem kastrace je tloustnutí a obezita. Kastrovaná fenka je méně aktivní a má větší chuť k jídlu, takže je třeba dbát na to, aby měla dostatek pohybu a přiměřenou krmnou dávku. Obavy ze změny chování kastrované fenky jsou zbytečné. Jediná uváděná změna v chování je větší hravost. Upozorňuji však, že kastrací se u fen nesnižuje agresivita (tak jako u samců), naopak se může zvýšit!

Nejzávažnějším negativním dopadem kastrace je močová inkontinence. Může se vyskytnout po kastraci u velkých plemen psů v pokročilejším věku. Močovou inkontinenci je možné řešit léky.

Více o kastraci feny

Kastrace psa

Kastrace u psa je vhodným řešením, pokud jsou problémy s jeho agresivitou vůči jiným psům nebo lidem, nebo pokud je sexuálně příliš aktivní, utíká za fenkami a toulá se. V těchto případech je nutné provést kastraci co nejdříve, jinak se pes dané chování naučí a účinnost kastrace se snižuje.

Ze zdravotních důvodů se kastrace doporučuje zejména u psů kterým nesestouplo jedno, nebo obě varlata. Varle uložené jinde než v šourku se nachází v jiné teplotě a prostředí a to ho predisponuje k vzniku nádorového bujení.

Negativním vlivem kastrace je pouze větší chuť k žrádlu. Tloustnutí je snadné zabránit vhodnou dietou a pohybem.

Kastrace kočky

Kastrace je nejvhodnějším řešením pro každou kočku, od které si nepřejete koťata. Vyhnete se také všem problémům spojeným s mrouskáním.

Při kastraci se kočce odstraní vaječníky, které jsou zdrojem pohlavních hormonů i vajíček. Tím zajistíme, že kočka nejen nemůže mít koťata, ale vůbec se nemrouská a není atraktivní pro kocoury.

Děloha se při běžné kastraci neodstraňuje. Nemusíte mít obavy, že by Vaše kočka mohla v budoucnosti dostat zánět dělohy tzv. pyometru. Tento zánět se vyskytuje pouze u nekastrovaných koček, nejčastěji u těch, které berou léky na potlačení mrouskání (megestrol). To proto, že příčinou tohoto onemocnění je právě nerovnováha pohlavních hormonů (mezi které patří i megestrol používaný na potlačení mrouskání).

Více o kastraci kočky

Kastrace kocoura

Koucouři, kteří jsou kastrovaní, doma neznačkují močí a tolik se netoulají a neperou. To znamená, že je u nich mnohem menší riziko zranění a hlavně střetu s autem. Zákrok je velmi jednoduchý a jediným negativním vlivem po kastraci může být zvýšená žravost a tloustnutí. Souvislost kastrace a problémů s močovými cestami byla vyvrácena několika studiemi.

Průjem

Kdy je třeba navštívit veterináře?:

Průjem se u psů vyskytuje poměrně často. Může se jednat o banální onemocnění, ale také o život ohrožující stav. Co jsou tedy příznaky, které vyžadují rychlou návštěvu u veterináře?

Veterináře byste měli navštívit vždy, když je pes malátný, "vypadá nemocně" nebo má zvýšenou teplotu (teplota měřená v konečníku vyšší než 39C). Také každý vodnatý průjem, nebo průjem trvající déle než dva dny by měl být ošetřen veterinářem. Zvláště opatrní buďte u štěňat a malých plemen psů, u kterých velmi rychle dochází k dehydrataci.

Pokud se kromě průjmu objevuje i zvracení, je vždy třeba navštívit veterináře. Může se jednat o tak vážný stav, jako je neprůchodnost střev, nebo také selhání ledvin. Obzvlášť alarmující je časté zvracení a zvracení po napití vody.

Dalším případem, kdy byste neměli váhat s návštěvou veterináře, je výskyt krve v trusu. Ať už se jedná o krev čerstvou červenou, nebo tmavou sraženou.

Více o průjmu

Nechtěné nakrytí - přerušení březosti

Potvrzení, zda skutečně  k nakrytí došlo je možné do 24h po spojení. Provede se vaginální stěr, ve kterém se v pozitivním případě objeví spermie. Po uplynutí 24h už není záchyt spermií příliš spolehlivý.

Řešení nechtěného nakrytí a případné březosti může být následující:

Více o nechtěném nakrytí

Krytí, březost a porod

Více informací

Péče o zuby

Více informací

Alergie

Více informací