Veterinární ordinace MVDr. Libuše Štorková Dobříš
1.kastrace
Při nežádoucím nakrytí je především nutné se rozhodnout,jestli někdy v budoucnosti od Vaší feny budete chtít štěňata.Pokud víte,že štěňata chtít nebudete,je nejlepším řešením pro fenku i pro Vás kastrace ihned po skončení hárání při kterém k nežádoucímu nakrytí došlo.
S kastrací lze počkat do 25.dne po nakrytí,kdy už lze ultrazvukem zjistit březost. Při nežádoucím nakrytí je fena opravdu březí jen ve 40% případů.Operační zákrok je pak ovšem pro fenku o něco větší zátěží, než když se kastrace povede ihned po odeznění hárání.
Kastrací Vám odpadnou veškeré budoucí problémy s háráním a dalšími nechtěnými nakrytími a březostmi. Nenese v sobě rizika vedlejších účinků jako použití léčiv k přerušení březosti.
2.použití prostaglandinů s antiprolaktiny:
Tato metoda je nejvhodnější a nejjemnější metodou,pokud chcete mít od Vaší fenky v budoucnu štěňata.
Po nežádoucím nakrytí počkáme min.25 dní a pak ultrazvukem zjistíme,jestli je fenka opravdu březí.Po nežádoucím nakrytí je fenka opravdu březí jen v 40% případů. Pokud zjistíme,že fenka opravdu březí je ,začneme ihned podávání léčiv.podávají se dvě léčiva.Jedno ve formě injekcí 1 denně po 5 dní a druhé ve formě tablet po 8 dní. Vedlejší účinky se projevují po aplikaci léčiv,jedná se nejčastěji o zvracení.Nežádoucí účinky jsou pouze krátkodobé a nedochází k žádnému trvalému poškození dělohy ani kostní dřeně.Proto je toto řešení nejvhodnější pro chovné feny.
3.použití estrogenů:
Toto je metoda,která byla v minulosti nejvíce používaná.Dnes už víme,že může způsobovat závažné zdravotní komplikace.
Použití estrogenů má tu nevýhodu,že se aplikují dvě injekce 3.a 5.den po nechtěném nakrytí a tak nelze zjistit,jestli je fena opravdu březí,nebo není.Z toho vyplývá,že v 60%případů se tato léčba provádí zcela zbytečně a fenka se vystavuje zbytečnému riziku vedlejších účinků estrogenu.
Nezávažnějšími pozdními následky použití estrogenů jsou poškození kostní dřeně a a krvetvorby a vysoké riziko vzniku zánětu dělohy tzv.pyometry. Útlum kostní dřeně má za následek nedostatečnou tvorbu červených a bílých krvinek. Tím se sníží obranyschopnost organismu a fenka velmi snadno onemocní a i lehké infekce mají těžký průběh.
Nejčastějším následkem estrogenů je vznik zánětu dělohy(pyometry).Toto onemocnění se vyskytuje u 25% fen ošetřených estrogeny.Je to velmi vážné onemocní vyžadující ve většině případů rychlou operaci.
4. Alizin:
Je novější léčivo, které se podává ve formě dvou injecí po sobě. Lze ho použít od počátku až do cca. 40. dne březosti. Lze tedy počkat do potvrzení březosti ultrazvukem.
Výhodou je snadná aplikace a pouze malé vedlejší účinky. Nevýhodou vysoká cena a nižší spolehlivost.