Veterinární ordinace MVDr. Libuše Štorková Dobříš
Péče o zuby je u psů a koček stejně důležitá jako u lidí. Zanedbaný chrup se zubním kamenem je příčinou bolestivého zánětu dásní, způsobuje odhalování zubních krčků až úplnou ztrátu zubu. V pórovitém zubním kameni je velké množství bakterií, které se ze zanícených dásní dostávají do krve a poškozují vnitřní orgány, např. srdeční chlopně, ledviny, játra atd.
Stejně jako u lidí i u psů má nezastupitelnou úlohu mechanické čištění zubů zubními kartáčky. Kartáčky lze použít specielní pro zvířata, nebo velmi měkké dětské. Nejlepší je navykat štěně či kotě na čištění zubů už od malinka. Mechanicky, navlhčeným zubním kartáčkem, by se měly zuby čistit 1x denně.
Mezi další prostředky na čištění zubů u psů a koček patří enzymatické zubní pasty a žvýkací plátky. Tyto přípravky enzymaticky narušují a odbourávají zubní plak. Jsou většinou ochucené a zvířata je dobře přijímají. Stačí je používat 1x týdně.
Na trhu jsou také specielní granule na odstraňování zubního plaku. Každá granule je obalena fosfáty, které jednak obrušují plak mechanicky a jednak spolu se slinami tvoří rozpustné sloučeniny minerálních látek. Tím, že jsou sloučeniny rozpustné se neusazují na zubech, ale jsou rozpuštěné ve slinách spolknuty a dále organismem využity.
Na trhu je spousta žvýkacích a kousacích tyčinek a jiných výrobků, které pomáhají mechanicky odstraňovat zubní plak. Lze je použít jako doplněk péče o chrup, ale jejich účinnost není příliš vysoká.
Pokud už je na zubech usazený zubní kámen, nelze ho uvedenými způsoby péče o chrup odstranit, těmi odstraníme jen zubní plak, který je předstupněm zubního kamene. Zubní kámen je nutné odstranit ultrazvukovým přístrojem. Odstranění zubního kamene ultrazvukem je velmi šetrné a důkladné a sedace s ním spojená je pro zdravého psa minimální zátěží.
Rychlost tvorby zubního kamene je u každého zvířete individuální. Závisí na druhu krmiva a typu a kvalitě skloviny. Jsou psy, kteří potřebují odstranění zubního kamene dvakrát za život a jiní až dvakrát za rok.