Veterinární ordinace MVDr. Libuše Štorková Dobříš
Alergie
Projevy alergie:
Nejčastějším projevem alergie jsou kožní problémy. Mohou se vyskytovat kdekoliv na těle a mohou vypadat velmi rozdílně. Společným rysem alergických ekzémů je silná svědivost. Svědivost je často jediným projevem a další změny vznikají až druhotně, tím jak si pes postižené místo kouše, škrabe a líže.
Častým problémovým místem bývá meziprstí na tlapkách. Pejsek si je vykusuje a objevuje se zčervenání a zánět.
Alergie se může projevovat i záněty uší, protože ty patří ke kožnímu systému. O alergii se může jednat, i když je postiženo jen jedno ucho. Často se vyskytuje zarudnutí a zhrubnutí ušního boltce.
Dalším kožním derivátem jsou anální váčky a i na nich se může alergie projevovat. Žlázky se přeplňijí sekretem, což vyvolává svědění, proto si pes okusuje okolí ocasu a řitního otvoru a tzv. sáňkuje po zadečku.
Stejně jako u lidí se alergie může projevovat i na očích, zarudnutím a výtokem a může se vyskytovat i výtok z nozder.
Vzácným projevem potravních alergií jsou průjmy, zácpy a zvracení.
Alergie se u psů nejčastěji projevuje ve stáří 1-2 roky, ale může se objevit v jakémkoliv věku.
Diagnostické testy na potvrzení alergie:
Kožní alergický test - je to stejný test, který se používá i u lidí. U lidí se testovací alergeny píchají pod kůži na předloktí, u psa je třeba vyholit srst na boku a alergeny se aplikují tam. Výhodou tohoto testu je jeho velká spolehlivost, nevýhodou, že ho provádí v laboratořích a větších klinikách a že je třeba psa oholit.
Stanovení IgE v krvi - IgE jsou specifické protilátky, které vznikají při alergické reakci. Stanovením jejich hladiny v krvi zjistíme, je-li pes alergik. Tento test je o trochu méně spolehlivý než kožní alergický test. Výhodou je jeho velmi snadné provedení - stačí běžný odběr krve.
Co s tím? :
Alergie je nepřiměřená reakce vlastního obranného systému na běžné podněty a proto ji nelze vyléčit. Můžeme však do určité míry kontrolovat její projevy.
Základem je vyhýbání se alergenům. Pokud podle výsledků testu víme, na co je náš pes alergický, snažíme se tento alergen z jeho životního prostředí odstranit. To je samozřejmě v mnoha případech velmi složité až nemožné. 100% lze zamezit alergii na bleší kousnutí (vůbec nejčastější alergie u psů) soustavným protibleším programem a potravní alergii vyloučením alergenů z diety. Ostatní alergeny se snažíme co nejvíce omezit.
Protibleší program - měl by ho dodržovat každý alergický pes, i když u něj nebyla prokázána alergie na bleší kousnutí. K nepříjemným vlastnostem alergií totiž patří, že časem se pes stává citlivým na další alergeny, které mu dříve potíže nedělaly.
Dieta - je nezbytnou součástí léčby u psů alergických na potravu, ale pomáhá omezovat projevy alergie i u všech ostatních alergiků. Je to asi nejnáročnější součást léčby, co se týče psychické výdrže páníčků, protože k dietě nesmí pes dostat nic jiného, ani pamlsek. Je potřeba instruovat všechny členy rodiny, návštěvy i sousedy. Stačí, aby pes dostal jediný piškot a pokud je alergický na pšenici, bude se měsíc drbat jako o závod. Dietu je možné připravovat doma, což je náročné na čas i finančně, nebo je možné použít speciální granule pro alergiky. Ještě jednou opakuji, že kromně diety nesmí pes dostat k jídlu nic jiného!
Zklidňující šampóny - léčebné šampóny se používají na zklidňování podrážděné kůže a omezují svědivost. V jiných šampónech by se alergický pes koupat neměl. Léčebně se šampón používá 1x týdně. Aplikuje se jako běžný šampón, ale před spláchnutím je nutné ho nechat 10 minut působit a pak samozřejmně dobře opláchnout vodou.
Nenasycené mastné kyseliny - Při alergii vznikají látky způsobující svědění z mastných kyselin. Pokud do potravy přidáme speciální nenasycené mastné kyseliny vzniká těchto látek menší množství a tím se snižuje svědivost a projevy alergie.Tyto nenasycené mastné kyseliny obsahuje např. přípravek Dermanorm, který se přidává do krmiva.
Antihistaminika - to jsou látky, které se ve velké míře používají při alergiích u lidí. U psů je jejich účinnost bohužel mnohem menší. Fungují asi jen ve 30% případů a často je potřeba vyzkoušet jich několik druhů.
Kortikosteroidy - jsou nejúčinějším lékem proti alergiím, ale také mají nejzávažnější vedlejší účinky. Proto je jejich použití vyhrazeno až pro případy, kdy všechno ostatní zklame a stav psa je neúnosný. Tyto léky celkově potlačují imunitu a tím tedy i alergické reakce, které jsou abnormální odezvou obranného systému na běžné stimuly. K závažným vedlejším účinkům těchto léků patří především oslabení imunity, poškozování nadledvinek a jater.
Apoquel - Moderní lék pro alergiky bez tak závažných vedlejších účinků, jako mají kortikoidy. Nevýhodou je jeho vysoká cena.
Cytopoint - Další moderní léčivo na bázi biologické léčby tlumící projevy alergie. Bez vedlejších účinků, ale bohužel zatím vysoká cena.
Desenzibilizace - je to metoda při které se psovi aplikuje postupně koncentrovanější a koncentrovanější alergen. Tím dojde ke snížení citlivost k danému alergenu. U lidí je tato metoda celkem úspěšná, u psů se její úspěšnost pohybuje pouze kolem 30% . Léčba je dlouhodobá a finančně náročná. Vhodná je spíše pro psy v počátcích onemocnění a pro psy alegické na malé množství alergenů.