Chovatelská stanice Brdské zlato

Průkaz původu je dokladem o tom, že předkové Vašeho štěňátka splnili všechny podmínky chovnosti, mezi které patří nejen exteriér - tedy aby Vám ze štěňátka opravdu vyrostl zlatý retrívr, ale především zdravotní zkoušky a ověření povahy.

Mnoho lidí si toto plemeno vybere právě kvůli jeho povahovým vlastnostem, jako milého společníka a kamaráda pro děti, který se snese s ostatními psi i jinými domácími mazlíčky. Povaha psů před zařazením do chovu se testuje jednak samostanou disciplínou "ověření povahy" v rámci zkoušek OVVR nutných k uchovnění a pak také na každé výstavě, které se pes zůčastní (tedy min. 2). Na výstavě se pes v davu lidí a jiných psů, při prohmatávání celého těla a prohlídce zubů, nesmí nikdy zachovat agresivně, jinak je z výstavy vyloučen.

Poslední, ale velice důležitý bod, jsou zdravotní zkoušky nutné k uchovnění. Zlatý retrívr, stejně jako ostatní velká plemena psů, trpí dědičnými onemocněními kloubů, mezi které mimo jiné patří DKK a DLK . Z chovu jsou vyloučeni jedinci se střední a těžkou DKK. DLK se u nás pouze eviduje, ale je snadné ho u jedinců s PP dohledat. Zodpovědní chovatelé si nechávají udělat i nepovinné vyšetření očí na dědičná oční onemocnění a genetické testy. I ten kdo chce pejska jen jako kamaráda na mazlení, chce mít pejska zdravého. Ani u štěňátka s PP není nikdy 100% jistota, že se mu tato onemocnění vyhnou, ale tato rizika jsou u něj omezena zodpovědným výběrem rodičů na minimum.

PP vás k ničemu nezavazuje, jestli budete chodit na výstavy, nebo připravovat svého psa na zkoušky je čistě Vaše věc a nikdo Vás k tomu nenutí. PP vám garantuje původ Vašeho pejska a to, že jeho předkové splnili exteriérové, povahové a zdravotní podmínky pro zařazení do chovu. Umožní Vám v případě zájmu účast na výstavách a loveckých zkouškách.

Rozdíl v pořizovací ceně štěňátka s PP a bez PP je jen malým zlomečkem toho, co Vás bude štěňátko v budoucnosti stát na krmení, vetrinární péči atd. Dobře si tedy rozmyslete, jestli šetříte na správném místě!

Anthony Brdské Zlato - 8 týdnů

Nejčastější "důvody" proč štěně nemá PP:

Jako varování tady budu psát jen o případech, kdy rodiče PP mají, ale jejich štěňátka ne. Bohužel se s obdobnými případy setkávám ve své ordinaci velmi často.

Jeden z častých "argumentů" proč štěně nemá PP je, že vrh byl příliš početný a tohle štěně už PP nemohlo dostat. Je to lež, u retrívrů není nijak omezen počet štěňat ve vrhu a všechna narozená štěňata uchovněných rodičů dostanou PP.

Z nejčastějších důvodů neuchovnění uvádějí "chovatelé" , že nemají rádi výstavy a nemají čas psa připravit na OVVR. Výstavy na uchovnění jsou potřeba pouze 2 a co si myslet o chovateli, který není ochoten obětovat pouhé dva víkendy pro svého psa? Zkoušky OVVR mají prokázat vrozené vlohy a je k nim zapotřebí pouze základní výcvik, který by měl absolvovat úplně každý pes. Stačí aby se mu chovatel trochu věnoval a naučil ho poslušnosti. Opět se jedná o to, věnovat svůj čas psovi, kterého výcvik baví a má z práce radost.

Ve skutečnosti jsou nejčastější příčinou neuchovnění střední nebo silná DKK, jejíž dědičnost je jasně prokázána. Rodiče s dysplazií mají 75% pravděpodobnost, že jejich potomci budou stejně postižení.

Dalšími příčinami neuchovnění jsou povahové vady - agresivita nebo bázlivost, které jsou také ve velké míře přenášeny na potomky, nebo hrubé vady exteriéru. Mezi ty patří například kryptorchismus nebo vadný skus.