Chovatelská stanice Brdské zlato

Je právě zlatý retrívr tím pravým psem pro Vás?

Jaký vlastně je?

Správný zlatý retrívr je především oddaný společník, milující nadevše svou rodinu. I když páníčci jsou pro něj ti nej-, miluje i všechny ostatní lidi a obzvlášť děti, ke kterým se chová velmi něžně a nechá si toho od nich hodně líbit. Výborně vychází i s ostaními domácími zvířaty, ale také s cizími psi, které potkáváte na procházkách.

Toníček v sedmém nebi :o))

Zlatý retrívr je velmi inteligentní a učenlivý a uplatňuje se jako pracovní pes v mnoha oborech. Původně byl vyšlechtěn jako lovecký pes a pro svůj výborný nos, vášeň pro přinášení a všestrannost je stále lovecky využíván. Nejradši pracuje ve vodě, kterou miluje. Často je také využíván jako pes canisterapeutický, asistenční nebo vodící pro postižené lidi. Pro jeho výborný nos a lásku k lidem je také skvělým psem pro záchranářský výcvik. Jako každý pes miluje pohyb a uplatňuje se i v kynologických sportech jako jsou agility, flyball, canicross ... Nebude sice nikdy tak rychlý jako border kolie nebo saňoví psi, ale určitě ho takové sportování bude moc bavit a Vás také.

Delibes´s Golden Marian a její oblíbená překážka             Aireen Brdské Zlato - 7 měsíců

A jaký není:

Zlatý retrívr se nehodí k obranářskému výcviku a nikdy z něj nebude "ostrý" hlídač. Je sice schopen se cviky obrany naučit, ale jen formou hry a není to pro něj přirozené. Není pravdou, že by Vám dům vůbec nehlídal, bude strašit svým velkým vzrůstem a štěkotem, ale vetřelce na Vašem pozemku nenapadne. Zlaťák rozhodně není "psem do kotce". Pokud bude jen venku na zahradě a nebo v kotci bez kontaktu se svými páníčky, ponese to psychicky velmi špatně a podepíše se to na jeho povaze. Rád bude přes den, když jste v práci, na zahradě, ale když budete doma, budete ho mít stále blízko sebe.

Mimi & Aireen

Jaký by měl být jeho páníček?

Jako každý velký pes, potřebuje i zlatý retrívr každý den dostatek pohybu. Je tedy třeba, aby si na něj páníček našel každý den čas. Nezáleží na tom, jestli máte dům s velkou zahradou a nebo bydlíte v garsonce, když mu poskytnete dost pohybu, bude spokojený i v garsonce. I přesto, že je jeho srst delší a hustá, nevyžaduje náročnou úpravu. Stačí ho jednou týdně vyčesat. Náročnější je jen péče v období línání, kdy musíme psa vyčesávat častěji a musíme počítat s chlupy na kobercích. Obzvlášť v období růstu je třeba štěněti a mladému psovi poskytnout kvalitní a vyváženou stravu. Tomu nejlépe odpovídají některé ze superpremiových granulí. U velkého psa je třeba počítat s finančními náklady na krmení, ale také na veterinární péči. Je třeba počítat s tím, že pořizovací cena štěněte je jen zlomečkem nákladů, které do něj budete v průběhu jeho života investovat.