Chovatelská stanice Brdské zlato

O nás

Proč zrovna zlatý retrívr? Toto plemeno jsem si vybrala především, pro jeho zlatou povahu. Hlavním povahovým rysem našich pejsků je láska k lidem a touha je potěšit. Nejvíce milují malé děti, ke kterým jsou neuvěřitelně něžní a nechají si od nich líbit úplně všechno. Stejně něžní jsou i ke štěňatům a malým pejskům. O každém psovi i kočce si myslí,že jsou její kamarádi a pokud se k ní některý pes chová agresivně, považuje to za hru. Prostě ani neví, co agrese je.

Zlatý retrívr je také velice inteligentní a snadno se cvičí. Jeho výcvik se může ubírat mnoha různými směry. Snadno zvládá poslušnost, lovecký výcvik, pro který byl původně vyšlechtěn, záchranářský výcvik a v neposlední řadě Canisterapii. Se zlatým retrívrem se můžete věnovat i mnoha kynologickým sportům. Oblíbené jsou agility, canicross, skijöring...

Ve svém chovuse zaměřuji především na správnou povahu, lovecké vlohy a zdraví, to považuji u psa za nejdůležitější. Mým cílem je odchovávat všestranné a skutečně "dual purpose" zlaťáčky.

Využila jsem své stáže na klinice ve Finsku a importovala jsem odtud svou zakládající fenku Mimi. Především proto, že ve Skandinávii je už dlouhá léta kromě povinných vyšetření na DKK i povinné vyšetření na DLK a dědičná oční onemocnění. Mohla jsem si tedy tyto zdravotní parametry ověřit u předků, včetně toho, jak je přenáší na své potomky. Chovatel naší fenky je hlavním rozhodčím pro testy povah zlatých retrívrů ve Finsku a to byla i záruka, že nám vybere štěně s výbornou povahou, což se časem potvrdilo.

Naši psi s námi žijí v rodinném domě se zahradou. Mají volný přístup ven, ale pokud jsme doma, jsou tam, kde jsme my. Zlatý retrívr potřebuje úzký kontakt se svými lidmi a rozhodně to není pes do kotce, tam by byl nešťastný. Doprovází mně i do práce, do mojí veterinární ordinace, kde plní úlohu vzorné veterinární sestřičky a dodávají kuráž psím pacientům.

Se svými psy se věnuji lovecké kynologii. Účastníme se pravidelně loveckých zkoušek, ale především své fenky využívám hojně v lovecké praxi. Na zkouškách dosahujeme pěkných výsledků už po několik generací mašich odchovů, jsem pyšná především na naše odchovance a jejich páníčky, když se jim na zkouškách daří. Od začátku září do konce ledna naši psi pravidelně pracují na honech na kachny a v bažantnici Konopiště. Je to cca. 40 velkých honů za sezonu.