Nechtěné nakrytí-přerušení březosti

1.kastrace

Při nežádoucím nakrytí je především nutné se rozhodnout,jestli někdy v budoucnosti od Vaší feny budete chtít štěňata.Pokud víte,že štěňata chtít nebudete,je nejlepším řešením pro fenku i pro Vás kastrace ihned po skončení hárání při kterém k nežádoucímu nakrytí došlo.

S kastrací lze počkat do 25.dne po nakrytí,kdy už lze ultrazvukem zjistit březost.Při nežádoucím nakrytí je fena opravdu březí jen v 40% případů.Operační zákrok je pak ovšem pro fenku o něco větší zátěží,než když se kastrace povede hned po odeznění hárání.

Kastrací Vám odpadnou veškeré budoucí problémy s háráním a dalšími nechtěnými nakrytími a březostmi.Nenese v sobě rizika vedlejších účinků jako použití léčiv k přerušení březosti.

2.použití prostaglandinů s antiprolaktiny:

Tato metoda je nejvhodnější a nejjemnější metodou,pokud chcete mít od Vaší fenky v budoucnu štěňata.

Po nežádoucím nakrytí počkáme min.25 dní a pak ultrazvukem zjistíme,jestli je fenka opravdu březí.Po nežádoucím nakrytí je fenka opravdu březí jen v 40% případů. Pokud zjistíme,že fenka opravdu březí je ,začneme ihned podávání léčiv.podávají se dvě léčiva.Jedno ve formě injekcí 1 denně po 5 dní a druhé ve formě tablet po 8 dní. Vedlejší účinky se projevují po aplikaci léčiv,jedná se nejčastěji o zvracení.Nežádoucí účinky jsou pouze krátkodobé a nedochází k žádnému trvalému poškození dělohy ani kostní dřeně.Proto je toto řešení nejvhodnější pro chovné feny.

3.použití estrogenů:

Toto je metoda,která byla v minulosti nejvíce používaná.Dnes už víme,že může způsobovat závažné zdravotní komplikace.

Použití estrogenů má tu nevýhodu,že se aplikují dvě injekce 3.a 5.den po nechtěném nakrytí a tak nelze zjistit,jestli je fena opravdu březí,nebo není.Z toho vyplývá,že v 60%případů se tato léčba provádí zcela zbytečně a fenka se vystavuje zbytečnému riziku vedlejších účinků estrogenu.

Nezávažnějšími pozdními následky použití estrogenů jsou poškození kostní dřeně a a krvetvorby a vysoké riziko vzniku zánětu dělohy tzv.pyometry. Útlum kostní dřeně má za následek nedostatečnou tvorbu červených a bílých krvinek. Tím se sníží obranyschopnost organismu a fenka velmi snadno onemocní a i lehké infekce mají těžký průběh.

Nejčastějším následkem estrogenů je vznik zánětu dělohy(pyometry).Toto onemocnění se vyskytuje u 25% fen ošetřených estrogeny.Je to velmi vážné onemocní vyžadující ve většině případů rychlou operaci.

 

O nás

Najdete nás

Personál

Nabízíme

Vybavení

Ordinační hodiny

Informace

 

Chovatelská Stanice Zlatých retrívrů Brdské Zlato