Kastrace feny

Převoz domů:

Kromě řidiče by měla být v autě ještě druhá osoba, která bude v průběhu cesty dohlížet na fenku. Je to tak bezpečnější pro fenku i pro řidiče. Menší fenky lze převážet v přepravce nebo v krabici.

V autě fenku položte na bok a povytáhněte jí z tlamy jazyk. Dokud ještě není probuzená, přikryjte ji dekou nebo ručníkem, během narkózy by mohla prochladnout.

Doma:

Každá fenka se z narkózy probouzí jinak rychle, obvykle to trvá několik hodin. Dokud se neprobudí, držte ji v teple a klidu. Položte ji na zem na bok a opět povytáhněte jazyk z tlamy. Při probouzení bývá fenka zmatená, přistupujte k ní v klidu a pomalu, mohla by Vás i omylem kousnout.

Po celou dobu rekonvalescence - to je minimálně jeden týden, by měla být fenka uvnitř a chodit jen na velmi krátké procházky na vodítku. Neměla by vůbec chodit po schodech.

Voda a krmení:

Vodu můžete fence nabídnout až se úplně probudí, krmení až druhý den ráno. Dál už ji krmte tak jak je zvyklá. Nezapomeňte, že po kastraci bude mít sklony k tloustnutí a krmte ji přiměřeně.

Ošetřování rány a odstranění stehů:

Nejdůležitější pro hojení rány je, aby si jí fenka nelízala. Proto musí celou dobu do vyndání stehů nosit límec! Límec není třeba sundavat na krmení, fenka sním může bez problémů jíst i pít. ze začátku límec fenkám překáží a snaží se ho zbavit, ale brzy si na něj zvyknou. Lízání rány může způsobit zanícení až úplné otevření operační rány!

Ránu každý den kontrolujte. Pokud by rána otekla, zčervenala, nebo pokud by z ní něco vytékalo, ihned nám zavolejte! Pokud se rána na procházce znečistí, otřete ji jemně vlhkým hadříkem.

Stehy po kastraci se odstraňují za 7-10 dní.

Léky:

Antibiotika (Shotapen) jsme dali fence injekčně ještě před operací. Jsou to tzv. depotní antibiotika, jejichž účinek chrání fenku několik dní, takže už jí doma žádná dávat nemusíte.

Kastrace u fen je poměrně bolestivá operace. Léky proti bolesti (Rimadyl) dostala fenka také injekčně před operací. Tato injekce účinkuje 24h. Další tři dny jí dávejte ráno a večer Rimadyl v tabletách. Pokud měla Vaše fenka v minulosti problémy s ledvinami, pak jí tento lék nedávejte!!! V žádném případě fence nedávejte žádné lidské léky proti bolesti (Acylpirin, Brufen...), mohou u psů způsobit velmi vážné onemocnění!!!

Pokud máte jakékoliv další otázky, zavolejte nám!!!

tel: 318 542 338

O nás

Najdete nás

Personál

Nabízíme

Vybavení

Ordinační hodiny

Informace

 

Chovatelská Stanice Zlatých retrívrů Brdské Zlato